Bija e tyre zgjohet me të nxira nëpër trup, krejt shkaku i mungesës së kësaj vitamine

Bija e tyre zgjohet me të nxira nëpër trup, krejt shkaku i mungesës së kësaj vitamine
Kur një individ është i shëndetshëm, është shumë rëndë që të bindet se disa gjëra nuk janë në kontrollë të tyre.
Kjo vlenë veçanërisht për ata prindër të cilët janë të detyruar që të ballafaqohen me situata ku fëmijët e tyre sëmuren dhe ato nuk mund të bëjnë asgjë për t i ndihmuar ato. Kur fëmija i një çifti zgjohet në mëngjes me të nxira në trup, ato mbesin të tronditur duke mos e ditur arsyen e tyre. Së shpejti ata zbulojnë që kjo është si pasojë nga lija e dhenve.Fëmija kishte lijën e dhenve, por meqë ai kishte mungesë të vitaminës C, erdhi deri ne komplikim dhe fëmija u mbush me të nxira nëpër trup.

Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Pacolli: Çdo ditë e më tepër ka një izolim të frikshëm për Kosovën

Pacolli: Çdo ditë e më tepër ka një izolim të frikshëm për Kosovën

Me mosratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi dhe me iniciativën për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale situata në Kosovë po bëhet alarmante.Kështu tha ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli në një raportim para Komisionit për Punë të Jashtme.Sipas tij, rekomandimet që vijnë nga shtetet mike të Kosovës janë që mos t’i bëhet një traumë Kosovës në këtë drejtim.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Prishet teleferiku në Austri, rreth 150 skiatorë evakuohen me helikopter (Video)

Prishet teleferiku në Austri, rreth 150 skiatorë evakuohen me helikopter (Video)

Rreth 150 skiatorë duhej të shpëtoheshin nga një teleferik në Austri, pas prishjes së tij, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.Sipas mediave të huaja, pasagjerët e bllokuar ishin mbërthyer në teleferik në malet rreth Kreischberg për disa orë para se të shpëtoheshin nga helikopterët.Siç thuhet më tej, teleferiku pësoi probleme teknike më parë dhe autoritetet vendosën se do të duhej shumë kohë për ta riparuar.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Dy shqiptarë rrëmbejnë një serb në Gjilan

Gjatë ditës së djeshme në Gjilan, nga Policia e Kosovës është raportuar për një rast të rrëmbimit.
Nga kjo e fundit bëhet e ditur se janë arrestuar dy të dyshuar me Kombësi Shqiptare pasi që të njëjtit si pasojë e një mosmarrëveshje të mëhershme kishin futur me dhunë në veturën e tyre viktimën mashkull shqiptar shtetas i Serbisë.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Skandaloze/ Lexoni këtë dhe ju kurrë nuk do hani përsëri pula

Shumica e kafshëve rriten me ndihmën e dozave ditore të antibiotikëve.Ky është zbulimi i tmerrshëm që tregon se tetëdhjetë për qind e antibiotikëve të shitur në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se gjysma e atyre që shiten nëpër botë përdoren në kafshë,e jo në njerëz. Deri në vitin 2050, rezistenca antibiotike do të shkaktojë 10 milionë vdekje në vit.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Fillon protesta për nivelin e ndotjes së ajrit në Prishtinë (Foto/Video)

Fillon protesta për nivelin e ndotjes së ajrit në Prishtinë (Foto/Video)

Një numër qytetarësh kanë vendosur që të jenë pjesë e protestës së organizuar sot para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, protestë kjo si shenjë pakënaqësie me nivelin e ndotjes së ajrit në kryeqytet.Siç edhe mund të shihet në pamje, qytetarë të shumtë kanë dalë aty, duke protestuar rreth nivelit alarmues të ndotjes së ajrit, i cili sipas ekspertëve ka marrë përmasa shqetësuese.
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

JA REAGIMI I CECES KUR E KUPTOJ SE BURRI I SAJ ARKANI ËSHTË GJALLË DHE E MBAN MAFIA SHQIPTARE


Svetlana Raznatovic – Ceca, për lajmin se burri i saj Zeljko Raznatovic – Arkan është gjallë, ka thënë se është tronditur e gjithë familja kur e pa një lajm të tillë, shkruan SrbijaDanas.“Unë me të vërtetë nuk di çfarë të them, ky lajm ka tronditur gjithë familjen e tij, timen dhe fëmijët tanë. Gjërat e tilla …
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Sa kanë njohuri burrat në Kosovë për ciklin menstrual të grave

Sa kanë njohuri burrat në Kosovë për ciklin menstrual të grave
Sa kanë njohuri burrat kosovarë për ciklin menstrual dhe periodat e grave?
Në disa prej përgjigjeve ata sjellin problemet kryesore të cilat i mundojnë gratë gjatë menstruacioneve si dhe mbështetjen që duhet të marrin nga burrat.Disa prej tyre nuk patën shumë njohuri për të shpjeguar ciklin si proces biologjik ndërsa askush nga ta nuk e bënte dallimin në mes të ciklit menstrual dhe periodave (menstruacioneve), shkruan gazeta Shneta.Meqenëse cikli menstrual nënkupton ciklin nga periodat e fundit e deri në të ardhshmet, e që mund të zgjasë 25 deri në 28 ditë, të gjithë e ngatërrojnë atë me periodat (menstruacionet) që zgjasin 5 deri në 6 ditë.

Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë

Agron Llakaj, një njeri me zemër të madhe, çdo vit iu paguan borxhet banoreve te Memaliajt


Janë të shumtë personazhet e showbiz-it të cilët zgjedhin të ndihmojnë familjet në nevojë pa bërë publike bamirësitë e tyre.I tillë është edhe rasti i aktorit të humorit Agron Llakaj, i cili çdo fundvit shkon në vendlindjen e tij Memaliaj dhe paguan borxhet e banorëve. Ky informacion është bërë i ditur sot në emisionin …
Hap reklamën / Vazhdo artikullin e plotë