Presidenti: Shqipëria e ka obligim kushtetues t’i pajisë kosovarët me pasaporta

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se ideja e tij për pajisje me pasaportë të Shqipërisë të shqiptarëve të Kosovës është e drejtë ligjore dhe kushtetuese e tyre dhe obligim kushtetues i Shqipërisë.

Kërkesën e tij, në një intervistë për DW, nuk e ka quajtur presion, por kërkesë fisnike dhe humane, duke bër thirrje që Shqipëria të sillet përgjegjshëm.
Presidenti: Shqipëria e ka obligim kushtetues t’i pajisë kosovarët me pasaporta
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Gjakovari e fsheh marihuanën në kavanoz të turshive

Në rrugën “Murtez Zeneli” në Gjakovë dje është arrestuar i dyshuari mashkull shqiptar pasi që gjatë kontrollit në shtëpinë e tij janë gjetur dhe konfiskuar: qese najloni të llojeve të ndryshme disa të gatshme për shitje si dhe një kavanoz të mbushura me bari ngjyrë gjelbër që dyshohet se është substancë narkotike e llojit arihuanë me peshë totale rreth 109.08 gram.

Gjakovari e fsheh marihuanën në kavanoz të turshive
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Ermali prezanton ‘vëllain’ e tij të cilin nuk e keni parë më herë

Ermal Fejzullahu është ndër këngëtarët më të dashur për publikun tonë, shkruan ORAinfo.

he ka fëmijë të cilën së bashku gjithmonë shfaqen si një familje shumë e lumtur.
Ermali është shumë aktiv në rrjetet sociale, ku bën postime nga më të ndryshmet. Sot ai ka postuar një fotografi në të cilën shihet në drekë me një shok të tij, për të cilin thotë se e do si vëlla, e ai është Noli Abazi.
Ermali prezanton ‘vëllain’ e tij të cilin nuk e keni parë më herët
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Pse Edi Rama heshtë për pajisjen e kosovarëve me pasaporta shqiptare

Kur është puna për të fituar simpatinë e kosovarëve por edhe ndonjë poenë politike në Shqipëri Kryeministri Edi Rama nuk priton të bëjë gjeste simbolike. Por, kur janë në pyetje kërkesat e kosovarëve si puna e pajisjes me pasaporta shqiptare, Edi Rama zhduket.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ende nuk e ka thënë asnjë fjalë për kërkesën e Hashim Thaçit.
Pse Edi Rama heshtë për pajisjen e kosovarëve me pasaporta shqiptare
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Mes burrit dhe motrës, ja kë zgjedh Mihrije Braha

Këngëtarja Mihrije Braha, këtë javë ka zë vend në rubrikën e përjavshme ‘Kë Zgjedh?!’ të emisionit ‘Mirage’.

Ajo është vënë përballë shumë zgjedhjeve që ka bërë për kolegët e saj, shkruan lajmi.netPor, përpos kolegëve që nuk i ka edhe miq, Mihrija është ‘zënë’ ngushtë në një pyetje.
Si këngëtar më i mirë, asaj i janë vënë bashkëshorti i saj Naimi dhe motra e saj Lora.

Mes burrit dhe motrës, ja kë zgjedh Mihrije Braha
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Sa minuta duhet të ushtroheni në një javë për të qenë mendërisht shëndoshë e për të parandaluar depresionin

Një studim ka gjetur se një orë ushtrime fizike në javë mund të parandalojnë depresioni. Ky është studimi më i madh që është bërë ndonjëherë në llojin e tij.

Në të u përfshinë më shumë se 30 mijë të rritur, ku u gjet se ata që nuk praktikojnë ushtrime fizike kanë 44 për qind më shumë probabilitet të vuajnë nga depresioni krahasuar me ata që bënin ushtrime fizike dy ose tre herë në javë.
Sa minuta duhet të ushtroheni në një javë për të qenë mendërisht shëndoshë e për të parandaluar depresionin
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Shije e parezistueshme: Qofte me mish pule dhe kërpudha

Qofte me mish pule dhe kërpudha
Shije e parezistueshme !

Përbërësit: ▪ 300 g mish pule
▪ 200 g kërpudha shampinjon
▪ qepë të reja
▪ bukë
▪ 2 vezë
▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke Përgatitja: Mishin e pulës e zieni, ia hiqni kockat dhe e bluani në blender bashkë me qepën.
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

LAJM I MADH: Jemi shqipëtar nga Argentina dhe kemi dokumentacion që do ta ndryshojnë historinë tonë!

Nëse në vitin 1914 emigrimi evropian arriti piken më të lartë në historinë e Argjentinës, llogaritet se 1,760.000 persona kanë hyrë brenda kufijve të shtetit në periudhën 1901-1910 (Devo­to, Fernando J, Historia de la inmigración en la Argentina, Bs. As, Sudamericana, 2003, f. 162), nuk duket e vështirë të pranojmë se shqiptarët pak kanë ndikuar në atë shifër!

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Vendi që zë Skënderbeu në mesin e fisnikërisë shqiptare në shek. XV-XVI

Shekulli XV është periudha kur të dhënat mbi familjet e mëdha shqiptare shtohen, duke na dhënë mundësinë të krijojmë një ide më të plotë rreth tyre dhe rolit që ata kishin në shoqërinë e kohës.

Shkërmoqja e shtetit serb pas vdekjes së Dushanit dhe kthimi gradual i shtetit bizantin, nga një perandori zulmëmadhe në një qytet, apo siç pohohet nga ndonjë autor!

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Bukë në mënyrën turke: Simitet e njohura lavash sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah

”Bukë në mënyrën turke: Simitet e njohura lavash sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah”
Njëra ndër recetat e shumta është gatimi i një lloj buke të quajtur lavash, me tharmë dhe pa tharmë.

Kjo e dyta, meqenëse bëhet shpejt, mund të zgjidhë shkëlqyeshëm problemin nëse rastësisht në shtëpi mbetemi pa bukë, ndërkaq familjarët e uritur do të dëshironin diçka të hanin, transmeton Telegrafi.
Bukë në mënyrën turke: Simitet e njohura lavash sipas recetës së sulltaneshës Mihrimah
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione