Zbulime që trondisin Greqinë: Deshifrohen shkrimet 3200 vjeçare, zgjidhet misteri madh, grekët nuk ekzistonin!

Një ekip arkeologësh zviceranë dhe holandezë të cilët deshifruan mbishkrimin në një pllakë guri prej 3,200 vjetësh, pohojnë se kanë zgjidhur “një nga misteret më të mëdha arkeologjike të Mesdheut”, transmeton InfoPress.

Një pllakë gëlqerore prej 29 metrash, e gjetur në vitin 1878 në territorin e Turqisë së sotme, mbart mbishkrimin më të gjatë hieroglifik në botë nga Epoka e Bronzit.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Shkaqet që fshihen pas gjymtyrëve të fryrë, çfarë sëmundjesh paralajmërojnë, ja kura natyrale

Për arsye të ndryshme thuajse të gjithë njerëzit kanë vuajtur të paktën një herë në jetë nga fryrja e gjymtyrëve.

Termi mjekësor që përshkruan këtë gjendje është “edemë periferike” dhe është rezultat i mbajtjes së lëngjeve në indet e këmbëve.Edema mund të jetë një simptomë e sëmundjeve kardiovaskulare, një bllokimi në sistemin limfatik, mpiksjes së gjaku në këmbë.
Shkaqet që fshihen pas gjymtyrëve të fryrë, çfarë sëmundjesh paralajmërojnë, ja kura natyrale
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Cila është e vërteta mbi historinë e 25 vjeçares që kishte lindur 11 djem përnjëherë? (Foto)

ingëllon e pamundur apo jo? Në vitin 2012 është raportuar se një grua e moshës 25 vjeçare lindi njëmbëdhjetë fëmijë të shëndeshtëm përnjëherë.vËshtë raportuar se ajo i dorëzoi fëmijët në një spital me 6 shkurt të vitit 2012. Pastaj imazhet u bënë shumë të njohura duke qarkulluar gjerësisht në mediat social. Në raste të tilla, foshnjat kanë vdekur kryesisht brenda pak minutash nga lindja e tyre. Por në këtë rast të gjithë ishin të shëndetshëm, madje edhe mjekët u habitën prej tyre.

Mos e humb, hap meposhte per me teper – Link1

“Erdogani është me Serbinë, u prish me Kosovën dhe Shqipërinë”, në Serbi vazhdojnë ‘servilizmat’ ndaj presidentit turk

Turqia e Recep Tayyip Erdogan partner kryesor të saj në Ballkan llogariste shqiptarët, Kosovën dhe Shqipërinë, por me vizitën e fundit të presidentit turk në Beograd, duket se ky raport ka ndryshuar. Këtë e thotë ministri serb i Tregtisë, Rasim Lajic.Erdogan këtë javë zhvilloi një vizitë në Serbi, ku me vete kishte 180 biznesmenë, dhe atje u nënshkruan shumë marrëveshje bashkëpunimi, duke përfshirë edhe të fushës ekonomike.


MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Tronditet opinioni kosovar, Milaim Zekës i publikohet një video shokuese – Ja çka dëgjohet duke thënë

Sot përveç që nuk është në partinë e tij, del të jetë edhe kundërshtar politik, por dikur thurte fjalë të mëdha për të.Është deputeti i Nismës, ish-gazetar në atë kohë kur e lavdëronte shumë shefin e PDK-së, Kadri Veselin, të cilin tashmë e kritikon thuajse edhe ashpër, shkruan Gazeta NewBorn.
Klikoni ne hapësirën me poshtë dhe shikojeni videon e plotë nga Milaim Zeka:

Mos e humb, hap meposhte per me teper – Link1

1903: Perandoria Osmane lejoj të hapej konsullata serbe në Prishtinë

Perandoria Osmane lejoj që flamuri i Serbisë të valvitët në qendër të Prishtinës me 90% popullësi shqiptare. Kurse në anën tjëter shqiptarëve u’a ndalonte shkollat në gjuhën shqipe, dhe shqiptarët nuk i njihte si komb, por konsideronte si turq. Në foto është konsullata serbe në Prishtinë, i cila ishte hapur kundër interesave të shqiptarëve sikurse Konsullata e Rusisë në Mitrovicë.


MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Lajm i madh për gjithë botën dhe Shqiptarët: E pat puna e Putinit, tani po raportohet se ai…

”Lajm i madh për gjithë botën dhe Shqiptarët: E pat puna e Putinit, tani po raportohet se ai…”
Dr. Can Kasapoglu është bashkëpunëtor shkencor në EDAM Center për Ekonominë dhe Studimet Politike në Stamboll.

Ai është pyetur për pasojat që mund të ketë rrëzimi i një avioni ushtarak rus nga dy avionë luftarakë turq F-16.Më poshtë, intervista:Sa mund të thuhet se pritej që Turqia ta rrëzonte avionin?


MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

KRYEMATI, VATËR E QYTEZAVE TË HERSHME DHE E REZISTENCËS SHQIPTARE

Kjo trevë ka patur banime të hershme që nga neoliti. Toponimia shumë e pasur e kësaj treve ka tërhequr vemendjen e studiuesve të shumtë, të cilët kanë ndeshur në disa vende me gjurma banimi të hershëm të quajtura “Gjyteza”. Rrënoja të këtyre vendbanimeve gjenden kudo mbi kodra apo maja, mbrojtja e të cilave ndikohet mjaft edhe nga relievi e natyra, si ato të “Gjytezës së Xibrrit”,


MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Nëse keni qime në vesh mund të prekeni nga kjo sëmundje

Trupi i njeriut është i mbuluar përgjithësisht me qime. Ka njerëz të cilët kanë qime edhe në fytyrë dhe kjo është diçka shumë e bezdisshme. Qimet në këto vende janë të zakonshme, por ato mund të shfaqen edhe në veshë. Kjo mund të jetë shumë shqetësuese, veçanërisht nëse keni qime të zeza brenda veshit.Kjo tregon se ju do të pësoni një sulm në zemër.Të interesuar për këtë lidhje vesh-zemër, shkencëtarët u bashkuan me dermatologët për të gjetur një përgjigje. përgjigjet. Sipas një letre të botuar në ‘New England Journal of Medicine’ në vitit 1984, ekziston një lidhje e fortë midis qimeve të kanalit të veshit dhe sëmundjes së arteries koronare.


Mos e humb, hap meposhte per me teper – Link1

Si e quan nusja e djalit Shyhrete Behlulin

Është vet Shyrete Behluli ajo që këndon për raportet vjehërr-nuse ndërsa sot është vjehërr vet.
Learta quhet nusja e djalit të Shyhretes e që ngjan shumë me vjehrrën dhe duket se kalojnë shumë mirë me njëra-tjetrën.
Learta ka postuar një foto me vjehrrën dhe ka shkruar ‘’mami’’.

shyrjetja
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione