Historia tronditëse e Dajanës, 18 operacione dhe 2 herë në koma brenda dy viteve


Historia e parë në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan është një nga rrëfimet më të dhimbshme dhe tregon sakrificat që ka bërë një vajzë e re për të mposhtur sëmundjen.

Ajo është Dajana dhe që prej moshës 1 vjeç e gjysmë ka emigruan në Itali, së bashku me familjen e saj.
Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Serbët i vranë gruan dhe 7 fëmijë, ish-ushtari i UÇK bëhet me binjakë pas 20 vitesh: Më gëzoi Zoti dhe një herë në jetë

Në çdo nëntor, në ditën e flamurit kombëtar, Isak Asllani nga fshati Rrancë i Komunës së Shtimes, veteran dhe invalid i luftës së UÇK-së, merr rrugën që çon tek varrezat.

Por aty nuk janë varrezat e fshatit ashtu siç rëndom i hasim gjithandej e ku njerëz të ndryshëm shkojnë e ndajnë dhimbjen për humbjen e më të dashurve të tyre. Këto janë varret e nënës!

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Parashikimi i Arjan Çanit 5 vite më parë, Saimir Tahiri “do ta hajë si Qemal Stafa”

5 vite më parë, Saimir Tahiri nuk kishte si ta besonte Arian Çanin që i thoshte nga ekrani se ai “do ta hante i pari”, njësoj siç e hëngri Qemal Stafa. Gjatë intervistës me Blendi Fevziun në Zonë e Lirë për librin e sapobotuar “Enver Hoxha”, Çani ia tha publikisht Tahirit, se historia përsëritet dhe se ai, meqë i ngjante Qemal Stafës!

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Harta/ Për çfarë janë diplomuar liderët e çdo vendi europian, shqiptarët në art

Duket se, pak a shumë, çdo lloj diplome do të të ndihmojë që të ecësh në korridoret e pushtetit politik të Europës. Një hartë e përpiluar së fundmi nga platforma Reddit, me të dhënat e ofruara nga gazetari Pádraig Belton, vizualizon Europën me ngjyra dhe profesione sipas diplomës së parë të studimit të secilit nga kryesuesit të shtetit.

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Mustafa Nano provokon sërish: Homoseksualiteti i fshehur i shqiptarëve (nxjerr emrat nga Veriu në Jug)

Udhëtarët e huaj që kanë vizituar Shqipërinë, përtej karakterit prej trimash të shqiptarëve kanë nënvizuar dhe elementë të një homoseksualiteti të fshehur, në krahina të ndryshme. Në një video të bërë publike nga UET PRESS, në bisedë me Alda Bardhylin mbi librin e tij të ri Sandwich, Ja biseda e vidios:

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Shkrimtarja e njohur Dones: Jam e zhgënjyer nga politikanët, Shqipëria bastion droge

Shkrimtarja e njohur Elvira Dones në një rrëfim të gjatë për portalin “Der Bund”, teksa flet për jetën e saj dhe krijimtarinë, nuk fsheh edhe pesimizmin për rrugën e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

E njohur për deklaratat e saj të hapura dhe shume kritike gjate qeverisjes së Berishës, së fundi, pa përmendur emra, shprehet e zhgënjyer edhe nga puna!

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Ish-deputeti feston sot ditëlindjen, ja dhurata e veçantë që i ka dërguar kryeministri Rama

Për Ethem Rukën, një prej ish-deputetëve më të vjetër në Partinë Socialiste, sot është një ditë e veçantë. Ai feston sot ditëlindjen dhe në këtë ditë të shënuar për të, nuk ka munguar një dhuratë nga kryeministri Edi Rama. Një shishe verë ka qenë dhurata që Ethem Ruka ka marrë nga kabineti i kryeministrit.


Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Lufta për naftën Shqiptare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë dhe Italisë

Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, të martën e 17 shkurtit 1925, një shkrim në lidhje me interesat që ngjallte asokohe nafta shqiptare tek amerikanët, britanikët dhe italianët.

Dukej se britanikët ishin më të avancuar pranë qeverisë shqiptare mbi këtë çështje. Por amerikanët nuk kanë hezituar të reagojnë, sigurisht për të mbrojtur interesat e tyre ekonomike.

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Veriu i Shqipërisë ‘pushtohet’ nga dëbora, temperaturat ulen frikshëm. Ja situata

Meteorologët parashikojnë që sot temperaturat të bien ndjeshëm. Për të dielën, orët e para të ditës mbeten me vranësira dhe reshje të pakta dëbore në zonat Lindore dhe Juglindore ndërsa pjesa tjetër e vendit kalon kryesisht e kthjellët. Gjatë ditës së diel, Shqipëria dominohet nga mot kryesisht i kthjellët por shumë i ftohtë…

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë

Edhe pse nuk është më vjehrri i saj, Nertila i kërkon ndjesë: Më fal, nuk do të bëhesha kurrë nënë nëse..!

Jeta nuk i ka buzëqeshur aspak! Një histori e dhimbshme dhe plot emocione të forta ishte ajo e Nertilës në “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan. Nertila një vajzë e re, i është dashur të përballohet me sfida shumë të mëdha edhe pse në një moshë shumë të vogël. Ajo ka kaluar një divorc të vështirë!

Ndiqe të plotë artikullin duke hapur lidhjen / linkun e poshtë