E frikshme / NASA ngelet pa fjalë: Ç’po ndodh kështu me Saturnin?

Një pjesë e madhe e Saturnit po ndryshon me shpejtësi ngjyrën dhe ky fenomen ka lënë pa fjalë edhe vetë NASA-n, që për momentin nuk është në gjendje që ta shpjegojë atë.

Ndryshimi i ngjyrës ka ndodhur në polin verior të planetit. Shkencëtarët kanë krahasuar imazhet e shkrepura në nëntor të 2012 nga ky skaj i planetit me ato të regjistruara!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Ja çfarë tregon vija e zemrës për jetën tuaj

Për ta kuptuar se çfarë tregon vija e zemrës në dorën tuja për lidhjet në jetë dhe eksperiencat në dashuri, ju duhet të krahasoni vijën e zemrës (atë me vijë të kuqe) në pëllëmbën e dorës tuaj të djathtë.

Vija e zemrës është vija në mes të gishtit tregues dhe atij të mesëm (varësisht sa e madhe është dora juaj)!
Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

“The Guardian” flet frikshëm: Nëse s’jeni gati, mos e lexoni këtë shkrim!

Prestigjiozja “The Guardian”, ka botuar një artikull të shkrimtarit që prek temat politike, George Monbiot, e ku ceken krizat që rrezikojnë njerëzimin.

“Ju lus, mos e lexoni këtë nëse nuk jeni gati. Kjo është lista e 13 krizave të mëdha që na presin. Ndoshta janë më shumë. Më vjen keq, po ky nuk është tekst i lumtur”, thotë ai.

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Zbulohet arka naziste, gjenden dy kafka jashtëtokësore

Gjendet në Rusi një çantë me simbole të organizatës famëkeqe naziste me dy kafka të pazakonta në të. Sipas agjencisë ruse Interfax, valixhja u gjet në fshatin Kamennomostsky në Adygea. Pyetja e madhe, natyrisht, është nëse kjo është dëshmi se nazistët ishin në lidhje me alienët, apo janë kafka kafshësh.
Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Shkencëtarët: Jemi gati të klonojmë njerëz, por nuk dimë si do reagojë publiku

Shkencëtari kinez që ka krijuar fabrikën më të madhe për klonim, ka thënë se kopjimi i njerëzve tashmë është i mundur, por ai nuk është duke e bërë këtë punë pasi ka frikë nga reagimi i njerëzve.

Xu Xiaochun, drejtor i Boyalife Group, ka thënë se kompania e tij është duke punuar në klonimin e primatëve për të testuar më mirë!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

‘Më thanë mos trego’/ Rrëfehet pas 36-vitesh: Çfarë bënin UFO-t mbi bazën e NATO-s në vitin 1980

Për plot 36 vite, Steve Longero e ka mbajtur të fshehtë atë që pa në pyllin “Rendlesham” në Suffolk të Anglisë, për tre netë: 26-28 Dhjetor 1980.

Teksa ishte në shërbim ushtarak, ai thotë se pa drita të çuditshme në pyll, pezull me dy bazat ajrore të NATO-s, që ishin në gatishmëri të lartë, pasi Lufta e Ftohtë ishte në kulmin e saj.
Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

VIDEO \ E vdekur për 500 vjet, shkencëtarët tronditen nga ajo çka i gjetën mumjes

Një mumje e një vajze 15-vjeçare, e cila ishte ngrirë prej 500 vjetësh, u gjet në vitin 1999 në Argjentinë. Shkencëtarët zbuluan gjethe coca në mes të dhëmbëve të saj.

Edhe pse është arritur në përfundimin se trupi i kësaj vajze ishte i vdekur për pesë shekuj, kur ajo u gjet, trupi i saj dukej që ishte i ruajtur në mënyrë të përkryer.

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Ndodh çudia, do të fillojnë udhëtimet në hënë. Ja çmimet

Edhe pse mund tju duket e çuditshme, sipërmarrësi Naveen Jain dhe kompania e tij thonë se nga viti 2026 do të fillojnë udhëtimet në hënë.

“Moon Express” quhet kompania e themeluar në vitin 2010, e vetmja sipërmarrje private që ka akses në të dhenta e orbitës së Tokës dhe Hënës.
Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Bill Gates bën gati shpikjen e radhës, banjë pa ujë

Katër vjet pas një fondi të dhënë nga Bill dhe Melinda Gates prej 710,000 dollarësh për tualetin pa ujë, shkencëtarët kanë marrë një tjetër shtysë.

Tualeti Nano Membrane, të cilit i është dhënë emri nga studiuesit e Universitetit Cranfield, ka marrë fondin më të madh pas kaq shumë kohësh duke qenë se fondet e mëparshme te premtuara nuk janë dhënë. Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Gruaja pësoi vdekje klinike dhe u rikthye në jetë ka një mesazh për njerëzimin

Doktorët i kishin dhënë Anita Moorjanit vetëm disa orë jetë kur kishte arritur në spital duke qenë në komë në mëngjesin e 2 shkurtit, 2006.

Në pamundësi për të lëvizur si pasojë e kancerit që kishte shkatërruar trupin e saj për rreth katër vjet, Anita hyri në një tjetër dimenzion, ku përjetoi qartësi madhështore dhe ku kuptoi jetën e saj!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme