Bill Gates bën gati shpikjen e radhës, banjë pa ujë

Katër vjet pas një fondi të dhënë nga Bill dhe Melinda Gates prej 710,000 dollarësh për tualetin pa ujë, shkencëtarët kanë marrë një tjetër shtysë.

Tualeti Nano Membrane, të cilit i është dhënë emri nga studiuesit e Universitetit Cranfield, ka marrë fondin më të madh pas kaq shumë kohësh duke qenë se fondet e mëparshme te premtuara nuk janë dhënë. Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Gruaja pësoi vdekje klinike dhe u rikthye në jetë ka një mesazh për njerëzimin

Doktorët i kishin dhënë Anita Moorjanit vetëm disa orë jetë kur kishte arritur në spital duke qenë në komë në mëngjesin e 2 shkurtit, 2006.

Në pamundësi për të lëvizur si pasojë e kancerit që kishte shkatërruar trupin e saj për rreth katër vjet, Anita hyri në një tjetër dimenzion, ku përjetoi qartësi madhështore dhe ku kuptoi jetën e saj!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

7 vendet në tokë që besohet se janë krijuar nga alienët

Planeti Tokë është shtëpi për shumë vende të mrekullueshme, vende që duket sikur sfidojnë aftësitë teknologjike të kohës, sepse ose janë shumë të mëdha, ose shumë të rënda ose shumë komplekse.

Kjo është edhe arsyeja se përse disa besojnë se ndërtues të lashtë si ata që krijuan piramidat e Egjiptit!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Zbulohet deri kur jetoi Hitleri, ai nuk vrau veten, ja dokumentet e nxjerra nga FBI-ja

Britanikja “Express.co.uk” publikon dokumentet që tregojnë se Adolf Hitler nuk e vrau veten në bunkerin e tij në fund të Luftës së Dytë Botërore, por u arratis. Disa dokumente të papublikuara më parë nga FBI kanë provuar se Adolf Hitler ka qenë i gjallë deri në vitin 1984. Sipas po të njëjtave dokumente thuhet se ai ka falsifikuar vdekjen e tij!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Parashikimet e tmerrshme: Tre katastrofat që do t’i ndodhin botës

Kësaj pyetjeje është munduar që t’i japë një përgjigje Jane Goodall, antropologe e njohur që për më se 40 vjet ka studiuar jetën shoqërore të shimpanzeve dhe njëkohësisht autore e librit “Reason For Hope”.
Vizioni i saj në pamje të parë duket më shumë se utopik, por në fakt disa ndryshime drastike për planetin tonë aktualisht janë në zhvillim që tani.

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

“Nëntori i dytë”, ja pse u hoq pjesa kur Isa Boletini luftonte me serbët

Eriona Vyshka, specialiste në Arkivin Qendror të Filmit tregon mbi kërkimet për të gjetur pjesën e censuruar nga filmi “Nëntori i dytë” të cilën regjisori Viktor Gjika e përmend në kujtimet e tij

Në fillim të viteve 80-të regjisorit Viktor Gjika, në prag të jubileut të 70-të të Pavarësisë së vendit!

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Cila është më e shëndetshme, veza e bardhë apo ajo e kuqe?

Gjithnjë kemi menduar se vezët e kuqe janë më të shëndetshme dhe falë faktit që ato kushtojnë më shtrenjtë një gjë të tillë e kemi besuar.

Sipas shkencëtarëve të universitetit të Cornellit vezët e kuqe dhe të bardha janë njësoj të pasura me vlera ushqyese dhe acide yndyrore omega 3.

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

“Kam frikë mos më vret nusja e djalit, më ka rrahur me okllai”, Sadetes i bie të fikët në polici

Sadete Gojani është një tjetër viktimë e dhunës në familje. Këtë herë bëhet fjalë për dhunën e ushtruar mbi të nga nusja e djalit, pasi i biri i Sadetes ka përfunduar në burg.
Në një intervistë për TCH ajo rrëfen se nusja e ka rrahur mbi 4 herë dhe nuk ka duruar dot më, e është detyruar të bëjë kallëzim në polici.

Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme

Biseda super-sekrete, ja çfarë ka thënë Adolf Hitler për Shqipërinë para 74 vitesh

Në një bisedë të regjistruar me 4 qershor të vitit të 1942 mes Adolf Hitler dhe Presidentit të Finladës, Mannerheim, në një siguri tërësisht private, lideri nazist duke folur për dështimin e planit ‘’Babarossa’’ dhe dështimet e pushtimeve italiane në Afrikë nuk lë pa përmendur edhe rastin e Shqipërisë.


Për më shumë informata hap linkun/linqet e mëposthme