“Ky lloj ushqimi shkakton kancer”, zbulimi i ri i mjekëve është tmerrues

Të gjithë i dimë vlerat ushqyese që spinaqi ka, por ai përbën rrezik nëse e konsumojmë shpesh dhe në mënyrë të keqe.

Kjo do të thotë që nuk duhet ta gatuani njëherë spinaqin dhe ta konsumoni pas disa orësh duke e ngrohur sërish. Kjo mënyrë është vërtet e rrezikshme për shëndetin tuaj!
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Kush është shqiptari në mesin e 100 njerëzve më me influencë në botë

23 vjet në Maqedoni, 16 vjet në Gjermani, 7 vjet Zvicër, dhe kur e pyesin se ku është shtëpia e tij, ai përgjigjet: “Klinika, ‘Triemli’, këtu unë shpenzojë shumicën e kohës sime,”. Në fakt, mjeku për kirurgji të zemrës punon shumë, pothuajse çdo ditë ai është në sallë operacioni dhe është një ndër mjekët më të mirë në fushën e tij në Zvicër, shkruan opinion.al
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Zbulimi i jashtëzkonshëm që do të ndryshojë historinë e qytetërimit Ilir dhe të Europës

Kanë kaluar disa muaj nga lajmi i jashtëzakonshëm i arkeologëve kroat se historia Ilire do të rishkruhet dhe me këtë edhe historia e Ballkanit dhe Europës.
Më së miri këtë zbulim për ilirët e ka vlerësuar Nju Jork Times, duke iu referuar zbulimit të arkeologëve kroat, shkruan: “Paraardhësit tanë i njohim për gjuajtjen e mamutëve!
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Dhjetor jo normal/ Ky është parashikimi i meteorologëve për muajin e ardhshëm

Duke u nisur nga dita e sotme të gjithë kemi venë re një rënie të temperaturave. Pavarësisht diellit në shumë zona malore të Shqipërisë ka pasur edhe reshje dëbore. E si duket ndoshta dimri është në prag dhe pse jemi në 10-ditëshin e fundit të Nëntorit.

Sot, në emisionin “Rudina” ishte e ftuar meterologia e “Meteoalb” Tanja Porja!
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Gazetari i “Corriere della Sera”trondit PD-në: Kanë porositur shkrime negative për Shqipërinë

Gazetari shqiptar, Leonard Berberi, i cili punon në gazetën italiane “Corriere della Sera”, i pyetur për sponsorizimet e shkrimeve nga politika shqiptare në mediet e huaja, tha se njeh raste të tilla.

“Ne këtu në “Corriere della Sera”, ndjekim rrugën zyrtare, kemi burimet tona, informohemi tek burimet qeveritare dhe prokurorisë.]
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Pamje spektakolare, që shihen vetëm një herë në jetë! Meteori e bën natën të duket ditë

Një ngjarje sa e rrallë, aq edhe e bukur për t’u parë ka ndodhur në qiellin e Finlandës. Në këtë video të publikuar nga Daily Mail, tregohet momentin spektakolar kur një meteor e ktheu natën në ditë për pak çaste.
Pamjet janë vërtetë mbreslënëse, sidomos edhe për faktin se zona ku ndodhi ka qenë e mbuluar edhe nga dëbora.
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

E habitshme, polici italian i kërkon ryshfet shqiptarit: “Kaq janë pak, thuaj nuses të na japi të tjera’

Deri më tani jemi njohur me rastet kur policët shqiptarë kërkojnë ryshfet ndaj shoferëve, në mënyrë që të mos u vënë gjobë, por këtë herë çështja ndryshon.

Kemi të bëjmë me një shqiptar, i cili ka shkuar në veri të Italisë dhe denoncon dy policë italianë, të cilët i janë sjellë më keq edhe se policët shqiptarë, duke i vënë një “gjobë” të majme, për hiç mosgjë. Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

I vini bebes tuaj një nga këto 20 emra dhe ai/ajo do të bëhet !!

Kur vjen puna tek vendosja e emrit të fëmijës gjithnjë ka dilema të mëdha dhe se në çfarë do mbështetësh për të gjetur një emër të bukur dhe domethënës. Por, kësaj dileme me sa duket i jep fund web-page “MooseRoots”, i cili nëpërmjet një liste me emrat e njerëzve më të zgjuar në botë ka arritur të identifikojë emrat më të zakonshëm që kanë mbajtur dhe mbajnë gjenitë.
Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës- link

Fjalët prekëse të gruas së Çun Lajçit, për humbjen e vajzës së tyre

Humbja e vajzës së tyre ua theu zemrën që të dyve dhe mbarë opinionit shqiptarë, shkruan Kosovarja.

Ngushëllime të shumta u adresuan tek dy prindërit, Çun dhe Fatime Lajçi, për të cilët dje ishte ditë e zezë.

Bubulina ishte po ashtu aktore dhe ishte tejet e lidhur me prindërit e saj, gjë që e tregojnë edhe imazhet që kanë shpërndarë, sidomos babai i saj!


Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës – link

Lajm tronditës vjen për Ramush Haradinaj dhe Kadri Veselin, ja çka ju ndodhi tani

Botapress ka hapur një anketë në rrjetin social Facebook duke I pyetur qytetarët se kush do të dëshironit të fiton zgjedhjet.Diferencë e vogël është ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së-AKR-së-Alternativa me vota, kurse koalicioni I quajtur “Krahu I Luftës” është duke humbur më vota shumë të pakta.Vetëvendosje është duke fituar bindshëm kundër koalicionit PDK-AAK-NISMA!

Për të lexuar të plotë hap linkun e rradhës – link