Ish-deputeti i dërgon gruas gabimisht foto teksa po e tradhëtonte

Një ish-deputet britanik mund të ketë kaluar sikletin më të madh të jetës së tij, pasi i ka dërguar aksidentalisht të dashurës së tij, foto me një femër tjetër.

Lembit Opik dhe 45-vjeçarja Alex Best i kanë mohuar akuzat duke thënë se ishin thjesht “miq të mirë”, por e dashura e tij Sabina Vankova, ka publikuar fotot që ai ia kishte dërguar!
Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun

Kim nuk dorëzohet, kjo është arma shkatërrimtare e Koresë së Veriut që mbahej sekret

Koreja e Veriut jo pak herë ka habitur komunitetin ndërkombëtar, pasi ka kaluar pritshmëritë në zhvillimin e raketave.

Ekspertët mendojnë se pas testeve të shumta që ka kryer në nëndetësen prototip, Koreja e Veriut mund të ndihet e gatshme që të ndërtojë tashmë një tjetër për përdorim ushtarak.

Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun

LAJMI I FUNDIT: NUK DO TA BESONIT SE CILI KËNGËTAR I NJOHUR I SHOW BIZIT ËSHTË NJËRI PREJ TË VDEKURVE(VIDEO)

Chuck Mosley, frontmeni i dikurshëm i bendit funk-metal, “Faith No More”, ka ndërruar jetë në moshën 57 vjeçare. Këngëtari, emri i vërtetë i të cilit është Charles Henry Mosley III, ka ndërruar jetë për shkak komplikimeve nga “sëmundja e lidhur me vartësinë”, është thënë në njoftimin e familjes Pas një periudhe të gjatë të abstinencës..
Kliko linkun e mëposhtëm për më tepër informaciona

Lajmi fundit për Prishtinën, Ja cka po ndodh për momentin atje! (Video)

Kiamet në Prishtinë, Ja cka po ndodh për momentin atje! (Video)
Shiu i rrëmbyeshëm dhe era e madhe që kanë filluar pasditen e së enjtes kanë bartur karriget e kafeneve në rrugën kryesore në lagjen “Lakrishtë”, në Prishtinë.
Po ashtu në disa pjesë të kryeqytetit qarkullimi është vështirësuar pasi rrugët janë mbushur me ujë.


Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun

LAJMI FUNDIT / Vdes këngëtarja 29 vjeçare e aksidentuar në Rrugën e Kombit

Vajza 29 vjeçarje mirditore, e cila humbi jetën mbremë pasi u plagos në aksidentin e ndodhur pasditen në tunelin e Kalimashit ishte një këngëtare e muzikës popullore.“Ne moshe fare te re, pas nje aksidenti tragjik ne dalje te tunelit te Thirres ne autostrade, nderroi jete kengetarja Stela Gjoka.Mbaj mend qe me kerkoi te vinte qe nga Kosova!
Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun

Ky çift ia kalon familjeve shqiptare, ka 20 fëmijë por kur të shihni nënën e tyre do mbeteni pa fjalë

Shumë kohë më parë në familjet shqiptare ka qenë traditë që të shkuarën të martuarit të sillnin në jetë sa më shumë fëmijë, por kjo ka ndryshuar me kalimin e viteve.

Megjithatë, historia që do të sjellim më poshtë ua tejkalon atyre që dëgjojmë nga të parët tanë dhe përveç kësaj është shumë aktuale.40-vjeçarja Sue Radford jeton në Angli!
Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun – link

Ky çift ia kalon familjeve shqiptare, ka 20 fëmijë por kur të shihni nënën e tyre do mbeteni pa fjalë


Shumë kohë më parë në familjet shqiptare ka qenë traditë që të shkuarën të martuarit të sillnin në jetë sa më shumë fëmijë, por kjo ka ndryshuar me kalimin e viteve.

Megjithatë, historia që do të sjellim më poshtë ua tejkalon atyre që dëgjojmë nga të parët tanë dhe përveç kësaj është shumë aktuale.40-vjeçarja Sue Radford jeton në Angli!
Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun – link

Ky çift ia kalon familjeve shqiptare, ka 20 fëmijë por kur të shihni nënën e tyre do mbeteni pa fjalë

Shumë kohë më parë në familjet shqiptare ka qenë traditë që të shkuarën të martuarit të sillnin në jetë sa më shumë fëmijë, por kjo ka ndryshuar me kalimin e viteve.
Megjithatë, historia që do të sjellim më poshtë ua tejkalon atyre që dëgjojmë nga të parët tanë dhe përveç kësaj është shumë aktuale.40-vjeçarja Sue Radford jeton në Angli sëbashku me familjen e saj të përbërë nga 20 fëmijë dhe bashkëshorti Noel.Kliko ne reklamen me poshte per te shikuar fotografite e gjith familjes dhe gjithashtu do ju hapet video ku ajo tregon se si i ka rritur dhe cfar sfida ka perjetuar.

Pse Muhamedi (alejhi selam) asnjëherë nuk e ka thirrur ezanin?

Një fakt i rëndësishëm që duhet ta dimë është edhe ajo se i Dërguari i Allahut s.a.v.s asnjëherë nuk e ka thirrur ezanin. Dijetarët islam përmendin disa arsyeje dhe urtësi për një vendim të tillë të Muhamedit a.s.
Disa dijetarë thonë se nëse i Dërguari i Allahut s.a.v.s do ta thirrte ezanin atëherë të gjithë ata që nuk do t’i përgjigjeshin do të dilnin prej feje, sepse nuk iu përgjigjën thirrjes së të Dërguarit të Allahut.
Disa dijetarë të tjerë përmendin arsyen se i Dërguari i Allahut ka qenë edhe da’i (thirrës) dhe nuk është mirë të dëshmojë për veten, ndërsa disa të tjerë thonë se në ezan përmenden fjalët: “Eshhedu enne Muhameden resulullah”, andaj nuk është caktuar që ai ta thirr ezanin. Megjithatë, sa i përket këtij qëndrimi, nuk është i drejtë sepse Muhamedi a.s në hutbet e tij ka thënë shehadetin.

Gjithashtu, thuhet se ezanin në ëndërr e pa dikush nga sahabët e jo ai, andaj i Dërguari i Allahut ua la të tjerëve ta thirrin atë.

Izuddin b. Abdusselam ka thënë: “I Dërguari i Allahut s.a.v.s nuk e ka thirrur ezanin sepse praktika e tij ka qenë që atë punë që e bën ta bëj në mënyrë të përhershme, ndërsa për shkak të angazhimit të tij maksimal me shpalljen, ai nuk ka mundur t’i përkushtohet plotësisht kësaj pune. Për këtë shkak edhe Omeri r.a ka thënë: “Nëse nuk do të isha halife, do ta thirrja ezanin.”

Shevkani në librin e tij “Nejlul Evtar” thotë se mos thirrja e ezanit nga ana e Muhamedit a.s. dhe katër halifëve të drejtë si dhe dalja e tyre imamë tregon se imameti është më i vlefshëm se thirrja e ezanit.

Aisheja r.a thotë se i Dërguari i Allahut s.a.v.s ka pasur tre muezina: Bilallin, Ibn Mektumin i cili ka qenë i verbër dhe Ebu Mehzurin.

Bilalli r.a më shumti ka bërë muezin natën, ndërsa dy të tjerët në kohët të tjera të namazit.

Ibn Kajjimi në Zadul Mead, përmend se i Dërguari i Allahut ka pasur katër muezinë. Dy në Medine: Bilallin dhe ibn Mektumin r.a. Në Kuba Sa’d El Kuredh. ndërsa në Mekë Ebu Mehzure, emri i të cilit ishte Evs b. Mugire El – Xhehmi r.a.

Allahu e di më së miri!

I vdiq vajza e vogël vitin e kaluar, mamaja kërkon një emër për djalin e porsalindur – gjen emrin “perfekt”

Një mama që nuk mund të zgjidhte një emër për djalin e saj të porsalindur sepse e kishte të vështirë pas humbjes së vajzës së saj vitin e kaluar, më në fund ka marrë vendimin e saj.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pas dhjetë ditësh duke u përpjekur për të gjetur një emër për beben, Jemma Roberts dhe partneri i saj Steve vendosën të marrin ndihmën e familjes.

Për më shumë – kaloni në pjesën e mëposhtme ose hap linkun