Ky është vendimi i Gjykatës për sulmuesin e Vehbi Kajtazit

E fundit: “Ky është vendimi i Gjykatës për sulmuesin e Vehbi Kajtazit”
Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendim për paraburgim prej 30 ditësh për të dyshuarin, Fitim Thaqi.

Vendimin për paraburgim e ka bërë të ditur avokati, Gazmend Halilaj, i cili ka theksuar se vendimi është marrë para pak minutave. Gazetari Vehbi Kajtazi është sulmuar të premten teksa ishte në një kafiteri në kryeqytet.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Fatmir Limaj ‘dridhë’ Malishevën, pritet si hero në vendlindjen e tij, salla stërmbushet me përkrahës

Nisma për Kosovën ka mbajtur sonte takimin përmbyllës në Malishevë, vendlindjen e liderit të kësaj partie, Fatmir Limajt.

Limaj dhe anëtarët e tjerë të kryesisë janë pritur nga qindra-mijëra përkrahës në palestrën sportive, raporton Gazeta NewBorn.

Limaj, ka falënderuar përkrahësit dhe gjithë votuesit e Nismës për mbështetjen e dhënë për gjithë këto vite.
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Ky është plani i Daçiqit për bashkëpunim me Amerikën, kundër Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se është e rëndësishme për vendin e tij që të ketë komunikim të drejtpërdrejtë me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Sipas tij, Serbia do ta humbë një shans të madh, nëse nuk arrin të vërë një komunikim të këtillë me numrin një të Amerikës.

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Elvis Naçi: Mysliman, katolik, ortodoks, ateist të ia zgjasim dorën njëri-tjetrit, shqiptarinë ta qojmë përpara

”Elvis Naçi: Mysliman, katolik, ortodoks, ateist të ia zgjasim dorën njëri-tjetrit, shqiptarinë ta qojmë përpara”
Këtë javë i ftuar si mysafir në emisionin n’Kosovë Show, është hoxha i njohur nga Shqipëria, Elvis Naçi.

Ai ka folur për plot gjëra, përfshirë edhe debatin e fundit në Shqipëri për pozicionin e gruas, shkruan Gazeta NewBorn.
Hoxha Elvis Naçi, ka ftuar për unitet pa dallim të fesë

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

‘Do vdes i qetë, pasi masakrova shqiptarët, gjuha e tyre nuk do flitet më’. Mizoritë e gjeneralit grek mbi çamët

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo më kënaq mua, ashtu siç kënaq tërë shpirtrat helenë !”.
Fjalët e tij të fundit, ishin po aq të tmerrshme sa edhe masakrat e tij kundër shqiptarëve.


MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Tensionohet situata Turqi – Rusi: Ti i jape avionë Serbisë, unë Kosovës ia japi F-16 Falcon

Pas lajmeve të bujshme ditëve të fundit, në të cilat “paralajmëronin një luftë në Kosovë” mediat serbe sot kanë dalë edhe me një “goditje” tjetër. Kësaj radhe, ata në artikujt e tyre, kanë përfshirë edhe rolin e Turqisë, në “mbështetjen e konfliktit” mes Kosoves dhe Serbise.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është sponsori kryesor i armatosjes ushtarake të shtetit të Kosovës.
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

Enciklopedia gjermane: Trojet etnike shqiptare 91.400 km2

Enciklopedia gjermane: Trojet etnike shqiptare 91.400 km2
(Enciklopedi gjermane 1844-1872-Territoret e banuara me shqiptarë 91.400 km2)./Shqipëria e BashkuarAL
Enciklopedia gjermane: Trojet etnike shqiptare 91.400 km2
(Enciklopedi gjermane 1844-1872-Territoret e banuara me shqiptarë 91.400 km2)./Shqipëria e BashkuarAL

Per te lexuar te plote hap linkun e rradhes

Lajm shumë i hidhur nga aktori i dashur Ermal Mamaqi!

Një aksident i ka ndodhur mbrëmjen e djeshme show man-i të njohur Ermal Mamaqit.
Aksidenti raportohet të ketë ndodhur në hyrje të rrethrrotullimit të qytetit Ferizaj në Kosovë.

Image result for aksidentohet ermal mamaqi
Nga aksidenti nuk ka pasur të lënduar edhe pse nga fotot duket se përplasja ka qenë shumë e fortë, duke bërë që makinë të pësojë dëme të konsiderueshme.

Gazetat serbe shkruajnë se shqiptarët po vazhdojnë të provokojnë serbët, dhe provokimet më të reja sipas, gazetave, janë pasqyruar në shkrimet e medieve shqiptare, të cilat thonë se kanë dëshmi se Nishi gjithmonë ka qenë qytet i tyre. Media serbe duket e shqetësuar nga shkrimet e medieve shqip, pasi shkruan se një portal nga Presheva. Më shumë: Per te lexuar te plote hap linkun e rradhes

Gazetat serbe shkruajnë se shqiptarët po vazhdojnë të provokojnë serbët, dhe provokimet më të reja sipas, gazetave, janë pasqyruar në shkrimet e medieve shqiptare, të cilat thonë se kanë dëshmi se Nishi gjithmonë ka qenë qytet i tyre.

Media serbe duket e shqetësuar nga shkrimet e medieve shqip, pasi shkruan se një portal nga Presheva.

Më shumë:

MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione

​Ju kujtohet Nazimja? Pas burgut, gjeti dashurinë e jetës në Maqedoni

Rreth një vit më parë Nazime Visha la burgun për të vijuar jetën e saj.
Në mars të vitit të shkuar 23-vjeçarja fitoi nga amnistia dhe sapo doli është shprehur se do të nisë menjëherë shkollën.
Tashmë, duket se Nazimja ka lënë pas historinë tragjike të jetës së saj dhe fati i buzëqeshi sërish. Bluetooth mëson se Nazimja është martuar para pak kohësh dhe jeton në Maqedoni me bashkëshortin e saj.
MOS HUMB! Tejkalo linkun më poshtë për më tepër informacione