Si i përvetësoi Rezart Taçi qindra milionë dollarë, ndërsa Berisha bënte një sy qorr?!

Dokumentet e siguruara nga BIRN dhe intervista me ish ministra dhe zyrtarë të lartë, hedhin dritë mbi mënyrën se si biznesmeni Rezart Taçi përvetësoi qindra milionë dollarë me anë të ‘mashtrimit, evazionit fiskal dhe kredive të këqija,’ duke shkatërruar kompaninë e rafinimit të naftës bruto ARMO – ndërkohë që institucionet…

Si i përvetësoi Rezart Taçi qindra milionë dollarë, ndërsa Berisha bënte një sy qorr?!
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Rruga Elbasan-Tiranë, dëm 54 milionë dollarësh shtetit/ Ashpërsohet lufta PS-LSI, Damian Gjiknuri çon në prokurori ish-kreun e ARSHRruga Elbasan-Tiranë, dëm 54 milionë dollarësh shtetit/ Ashpërsohet lufta PS-LSI, Damian Gjiknuri çon në prokurori ish-kreun e ARSH

Kryeministri Edi Rama ka vendosur të godasë Lëvizjen Socialiste për Integrim në të gjitha aspektet. Përveç reformës në administratë, ku synohet largimi i të gjithë militantëve të LSI, të gjithë abuzuesit do të përfundojnë në prokurori. Kallëzimet penale kanë nisur me ish-kreun e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhikën.

Rruga Elbasan-Tiranë, dëm 54 milionë dollarësh shtetit/ Ashpërsohet lufta PS-LSI, Damian Gjiknuri çon në prokurori ish-kreun e ARSH
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Konomi, Zyberi e Gaz Muça, vrasjet e të fortëve të Rrugës ‘Bardhyl’ që tronditën Tiranën

Më pak se pesë vjet më parë Tirana u trondit nga vrasje e një specialisti të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Edmond Dervishi, 50 vjeç, u qëllua për vdekje te hyrja e pallatit në 15 korrik 2013. Ai ishte vëllai i Gentian Dervishit, i vrarë 18 vjet më parë, në Tiranë. Të dy ishin komshinj dhe…
Konomi, Zyberi e Gaz Muça, vrasjet e të fortëve të Rrugës ‘Bardhyl’ që tronditën Tiranën
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Ministri Gjiknuri padit kunatin e Artur Zhejit për vjedhje në rrugën Tiranë-Elbasan, ish drejtori Aksel Qurduka i përzier dhe në aferën “DIA-CEZ”. Gati hetimi i dytë!

Ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri me sa duket ka vendosur ti shkojë deri në fund denoncimit dhe dërgimit para drejtësisë të të gjithë atyre që kanë abuzuar me rrugët.

Ai pasi ka marrë rezultatin e auditit në Drejtorinë e Përgjithshme të Autoritetit Rrugor Shqiptar, në veçanti për shpenzimet e rrugës Tiranë-Elbasan…

Ministri Gjiknuri padit kunatin e Artur Zhejit për vjedhje në rrugën Tiranë-Elbasan, ish drejtori Aksel Qurduka i përzier dhe në aferën “DIA-CEZ”. Gati hetimi i dytë!
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

ARMO, historia e grabitjes më të madhe në dhjetë vitet e fundit

ARMO SH.A, (Albania Refining and Marketing of Oil) lindi në vitin 1999, nga skizma e Albpetrolit. ARMO, që nga kjo kohë, ishte e vetmja kompani që kryente përpunimin e naftës së nëntokës shqiptare.

ARMO SH.A përfshinte dy uzina, të ndërtuara nga miqtë kinezë, aleatët e qeverisë komuniste të Enver Hoxhës.
ARMO, historia e grabitjes më të madhe në dhjetë vitet e fundit
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Detaje të reja nga skandali i LSI/ “Masakra” me Tiranë-Elbasan, Dashamir Xhika i “fali” kontraktorit për 1 muaj 36.9 milion USD

Për zgjatjet e afateve të punimeve për seksionin 1 dhe 3 në projektin Tiranë-Elbasan, kompania kontraktore ka bërë përgjegjës Autoritetin Rrugor Shqiptar duke ngritur pretendime për të kërkuar dëmshpërblime per vonesat dhe zgjatjet e afateve te punimeve. Sipas vendimeve të Bordit për shqyrtimin e pretendimeve, të cilat janë të formës së prerë!

Detaje të reja nga skandali i LSI/ “Masakra” me Tiranë-Elbasan, Dashamir Xhika i “fali” kontraktorit për 1 muaj 36.9 milion USD
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Amerikanët marrin në dorë dosjet: Ditë të vështira për Xhema(IL) Pasmaçiun, me emrin e sajuar (Yll)i Ndroqi

Xhemail Pasmaçiu me emrin e sajuar Ylli Ndroqi e ka punën shumë pisk këto kohët e fundit. Shkak për këtë vështirësi të njeriut që ngriti dy media mbi trafikun e drogës, është se janë amerikanët ata që kanë marrë në dorë dosjet e tij të trafikut të drogës.

Amerikanët marrin në dorë dosjet: Ditë të vështira për Xhema(IL) Pasmaçiun, me emrin e sajuar (Yll)i Ndroqi
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

Skandali i LSI me Tiranë-Elbasan/ Si u firmosën kontrata me vlera më të larta se ato të miratuara në Këshillin Teknik

Nga krahasimi midis kostove të propozuara nga kontraktori dhe të vlerësuara nga supervizori, të marra në shqyrtim dhe miratuar në parim nga Këshilli Teknik dhe vlerave të kontraktuara për punimet shtesë në segmentin 1, pas detyrave të lena nga KT, rezulton se:

Skandali i LSI me Tiranë-Elbasan/ Si u firmosën kontrata me vlera më të larta se ato të miratuara në Këshillin Teknik
Emërtimi Vlera e propozuar E kontraktuar
VO 15 dt. 11.11.2016 Rreshkitja 13+000
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

SKANDALI/ Llalla “i vari ujkut mëlçitë në qafë”: I dha Balilit çelësat e Prokurorisë së Sarandës dhe Gjirokastrës

Prokuroria nën drejtimin e Adriatik Llallës ka patur rezultate skandaloze. Këtë e thotë SHBA, e thotë BE, e thonë specialistët e fushës. Por edhe secili prej nesh mund ta thotë po të kujtojë deklaratat e mëdha të Llallës për peshq të mëdhenj që do arrestoheshin në vjeshtat e tij të njëpasnjëshme..

SKANDALI/ Llalla “i vari ujkut mëlçitë në qafë”: I dha Balilit çelësat e Prokurorisë së Sarandës dhe Gjirokastrës
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin

DOKUMENTI/ Meta “i dhuron” vetes një makinë superluksoze, disa herë më të shtrenjtë se çmimi i saj fillestar

Kreu i shtetit Ilir Meta, zbulohet se së fundi ka blerë një makinë superluksoze për xhepat tanë, e cila ka kushtuar gati 3 herë më shumë se çmimi i saj fillestar (foto mëposhtë). Pra, Meta ka blerë një makinë të re me lekët tona tek “Auto Star Albania” (në pronësi të biznesmenit Shefqet Kastrati)

DOKUMENTI/ Meta “i dhuron” vetes një makinë superluksoze, disa herë më të shtrenjtë se çmimi i saj fillestar
Largoje reklamën

Hap reklamën / artikullin